whatsapp support
بهمن 16, 1399

جایگاه کاغذ دیواری سنتی در دکوراسیون داخلی

کاغذ دیواری سنتی از جمله ایده‌های جدید در دکوراسیون داخلی و معماری ایرانی محسوب می‌شود، که می تواند فضاهای خاص و جذابی را خلق کند. این نوع کاغذ دیواری همان‌طور که از نامش پیداست تصاویر و طرح‌هایی الهام گرفته از معماری و طراحی ایرانی است؛ مانند نقش‌های کاشی، گره، نقوش شکسته، نقوش گردان و نقوش اسلامی. این طرح‌ها بشدت زیبا و آرامش بخش هستند و انرژی و گرمای محسوسی به محیط می‌بخشند. تصاویر سنتی و اصیل ایرانی این احساس را به شما می‌دهند که با لمس این کاغذ چیزی فراتر از یک‌ تصویر و کاغذ معمولی را احساس خواهید کرد. در این مقاله قصد داریم، ضمن معرفی کاغذ دیواری سنتی و ایرانی، نقش و کاربرد آن در معماری و انواع سبک‌های دکوراسیون داخلی تشریح کنیم. با ما همراه باشید.

نقش‌های سنتی ایرانی

نقوش ایرانی و شرقی از دیرباز حاوی مفاهیم و نمادهای عمیق بوده‌اند. این نمادها با فرهنگ مردم آمیخته شده و در زندگی‌شان موثر بوده است. از بهترین تجلی‌های نقوش ایرانی را می‌توان در بنای باستانی تخت جمشید مشاهده کرد. همچنین نمونه نقش‌های اسلامی در بناهای دوره عباسی اصفهان به خوبی مشاهده می‌شود. در چند سال اخیر طراحان دکوراسیون و لوازم خانگی به استفاده از نقوش و طرح‌های سنتی رجعت کرده و با استفاده از خلاقیت تغییراتی در آنان به وجود آورده و آن‌ها را مناسب زندگی و دکوراسیون مدرن کرده‌اند. با این حساب آشنایی با مفهوم و معنای نمادین این طرح‌ها نه تنها شما را به یک سفر تاریخی می‌برد، بلکه به شما اجازه می‌دهد با آگاهی بیشتری نسبت به مفهوم نقوش لوازم خانه‌تان را تجهیز کنید. به طور کلی طرح‌های ایرانی اسلامی به دلیل توسعه پذیری‌شان در امور تزیینی همواره پیشگام بوده‌اند. موتیف‌های معروف ایرانی همانند خشت و موج، بته جقه، ختایی و کاشی می‌توانند گسترش بپذیرند و برای پر کردن سطوح به کار روند. یکی از نمودهای نقوش سنتی را می‌توان در پوسترها و کاغذدیواری‌های سنتی ایرانی و در دکوراسیون سنتی و مدرن دید.

معرفی کاغذ دیواری سنتی

کاغذ دیواری طرح سنتی شامل کاغذ دیواری‌هایی هستند که در آن‌ها نقوش اسلیمی، بته جقه، و یا کاشی‌های به سبک سنتی بکار رفته است. کاغذ دیواری سنتی و کلاسیک به واسطه علاقه روز افزون طراحان دکور داخلی و سلیقه مردم به بکارگیری از هنرهای سنتی و استفاده از المان‌های اصیل ایرانی در طرح‌ها و دکوراسیون داخلی و خارجی بناها، بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. برخلاف سایر طرح‌های کاغذ دیواری، این گروه از جذاب‌ترین طرح‌ها برای دکور خانه‌های ویلایی و دکوراسیون‌های سنتی هستند. این پوسترها شامل طرح‌هایی همچون طرح کاشی، مشبک، نستعلیق، اسلیمی، کاشی و گچبری، و مجموعه‌ای از رنگ‌های جذاب و زنده و شاد هستند. این طرح‌ها دارای کمترین پیچیدگی‌های خاص و معنادار و کمترین تنالیته رنگ‌های تیره هستند و بیشتر سعی شده تا از طرح‌های زنده یا الهام گرفته از طبیعت زنده، هنر شعر اصلی ایرانی و خط نوشته‌های شکسته، تایپوگرافی، کالیگرافی و تن رنگ‌های سرخ گلگون، نارنجی، زرد و آبی نیلگون بعنوان نمادی از سرزندگی و شادابی استفاده شود.

جایگاه انواع کاغذ دیواری‌های سنتی در سبک‌های دکوراسیون داخلی

شناخت سبک‌های دکوراسیون داخلی، یکی از مهم‌ترین و اصولی‌ترین کارها در انتخاب دکوراسیون منزل است. اما برای علاقه‌مندان به کاغذدیواری‌های سنتی و طرح‌های ایرانی، اینکه بدانند در هر سبک دقیقا از کدام یکی از طرح‌های سنتی می‌توان استفاده کرد، در طراحی درست و قانونمند دکوراسیون خانه بسیار حائز اهمیت است.

1. کاغذ دیواری طرح لوتوس و دکوراسیون کلاسیک

گل لوتوس یا نیلوفر آبی در ایران باستان نماد جاودنگی و سعادت همیشگی می‌باشد. گل لوتوس 12 پر در بنای تخت جمشید به وفور دیده می‌شود که به تعبیری اشاره به 12 ماه سال شمسی دارد. این طرح به خاطر خطوط منحنی و لطیفش در محصولات و طراحی‌های کلاسیک به راحتی جای خود را باز کرده و به چشم می‌خورد. کاغذ دیواری طرح لوتوس که از زیرمجموعه‌های طرح‌های سنتی اصیل ایرانیست در دکوراسیون کلاسیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. سبک کلاسیک دارای ویژگی‌های زیادی است که فقط مختص خودش است و باعث تمایز بیش از حد این سبک با دیگر سبک‌های دکوراسیونی می‌شود، این سبک به هیچ عنوان با بی‌نظمی و شلوغی کنار نمی‌آید، هر وسیله دکوری جا و محدوده مشخصی برای قرار گرفتن دارد. به نوعی می‌توان گفت که این سبک یکی از سبک‌های منظم است که پایداری و استقامت خاصی را به فضا می‌بخشد.

2. کاغذ دیواری طرح سرو و دکوراسیون مدرن

سرو از دیرباز درخت محبوب و مقدس ایرانیان بوده است. این درخت قبل از اسلام ریشه در باورهای زرتشتی و پس از ان ریشه در عقاید اسلامی داشته است. جایگاه سرو به قدری میان ایرانیان مقدس و محترم بوده که پادشاهان خود به کاشت آن‌ها مبادرت می‌کرده‌اند. طرح درخت سرو با حالتی پهن در اکثر بناهای مهم تکرار شده است. کاغذ دیواری طرح سرو از مجموعه کاغذ دیواری‌های سنتی است که در دکوراسیون سبک مدرن جایگاه ویژه‌ای دارد. تأکید این سبک بر فرم‌های شسته رفته، الگوهای معاصر، مصالح طبیعی و ایجاد جریان یکپارچه بین فضاهای داخلی و خارجی، ترکیبی از آسایش واقعی و شیک بودن را به ارمغان می‌آورد. ظاهر این سبک بین طبیعت و تصنع یعنی آنچه به صورت طبیعی در دنیا وجود دارد و آنچه ساخته دست بشر است پل می‌زند. فضاهای داخلی مدرن دارای سبک ارگانیک هستند و زندگی را سخت نمی‌گیرند، و همین ویژگی در سازه و تزیینات است که توانسته برای ورود پوسترهای سنتی به این سبک، جا باز کند.

3. کاغذدیواری طرح ختایی و دکوراسیون ایرانی اسلامی

از طرح‌های مهم بعد از اسلام که در انواع ظروف و لوازم مینا کاری گرفته تا لوازم مدرن کاربرد دارند، نقوش ختایی نام دارند. این نقوش از نظر معنوی خواستگاه اسلامی داشته و مشمول اشاره به بهش و عوالم بالا هستند. محوریت اصلی سبک دکوراسیون ایرانی اسلامی را می‌توان سادگی، صمیمیت و پایبند بودن به اصول معنوی بیان کرد. این سبک تمام تلاش خود را می‌کند تا شما را از تمامی مشغله‌های فکری که در بیرون از خانه اتفاق افتاده دور سازد و مبانی اخلاقی و دینی را برای شما بازگو کند. در این سبک هیچ خبری از اشرافیت و مجلل بودن نیست و تمرکز اصلی آن در سادگی در محیط داخلی است. می‌توان این اصول را در تمامی بخش‌های خانه مشاهده نمود. برای ایجاد محیطی با دکوراسیون ایرانی اسلامی به عناصری نیاز داریم که یکی از آن‌ها طرح‌های ختایی است و کاغذ دیواری طرح ختایی می‌تواند تکمیل کننده این پاز باشد.

4. کاغذ دیواری طرح بته جقه و دکوراسیون نئوکلاسیک

بته جقه که اکثر مردم آن را با نام عمومی ترمه می‌شناسند نماد رسمی ایرانیان است. اگر به شکل این طرح دقت کنید کاملا به یک سرو سر افکنده شبیه است. این نفش در اکثر بناها، ظروف، پارچه‌ها، پنجره‌های اورسی و کاشی‌های پس از اسلام دیده می‌شود. تداوم حضور این نقش‌ها از گذشته تا حال حاضر مهر تاییدی بر محبوبیت و مقبولیت آن‌هاست. کاربرد این طرح در سبک دکوراسیون نئوکلاسیک به زیبایی بچشم می‌آید. این سبک تمام ویژگی‌های اساسی سبک دکوراسیون کلاسیک را دارد و ترکیبی از آن است، ولی خیلی بهتر از سبک دکوراسیون کلاسیک با واقعیت خانه‌ها و آپارتمان‌های مدرن سازگار است. نئوکلاسیسم تعبیری مدرن از سبک دکوراسیون کلاسیک است؛ بنابراین ویژگی‌های مشخص کلاسیک تقریبا بدون تغییر حفظ شده‌اند. اگرچه از لحاظ بصری ساده‌تر است اما هنوز هم یک سبک غنی، لوکس و قابل احترام با مواد و دکوراسیون گران قیمت است. اساس طراحی نئوکلاسیک نسبت‌های خالص، خطوط روشن و هندسی پیچشی و طرح بته‌جقه است. در این سبک دکوراسیون، برای پوشش دیوارها کاغذ دیواری‌های طرح بته‌جقه بهترین گزینه هستند.

 می‌بینید که انواع سبک‌های دکوراسیون داخلی و کاربرد پوسترهای سنتی در آن‌ها بسیار متنوع هستند. البته هیچ کدام از این سبک‌ها و طرح‌ها نباید شما را محدود کنند. شما می‌توانید به سلیقه خودتان در هر سبک دکوری که دارید، از هر طرحی که مورد علاقه شماست، استفاده کنید. در این مطلب به معرفی کاغذ دیواری سنتی و تشریح جایگاه کاغذدیواری سنتی در دکوراسیون داخلی پرداختیم.

Call us
مقالات مشابه

راهنمای سفارش چاپ لارج فرمت؛ مقایسه، قیمت و خرید

تا حدود یک دهه پیش، چاپ بنرهای بزرگ، فرآیندی بسیار پرهزینه بود. علاوه بر این، برای چاپ این بنرها، در کنار پرداخت هزینه بالا، کیفیت قابل قبولی را هم نمی‌توانستید انتظار داشته باشید. اما با پیشرفت تکنولوژی چاپ دیجیتال در دهه اخیر، علاوه بر افزایش قابل توجه کیفیت محصولات چاپی، هزینه‌‌های چاپ نیز شدیداً کاهش […]

هزینه‌های چاپ بنر را با رعایت چند نکته کلیدی کاهش دهید!

این روزها اگر در سطح شهر خود رفت و آمد داشته باشید، متوجه می‌شوید که در اکثر نقاط پرتردد و شلوغ شهر تابلوها و بنرهای تبلیغاتی یا آثار و نقاشی هنرمندان برجسته نقش بسته است که احتمالا تبلیغات رسانه‌ای آنها را هم بعضا از تلویزیون یا رادیو دیده و شنیده‌اید؛ مانند تبلیغات کمپین “فقط یه […]

تکنولوژی چاپ عکس روی بوم نقاشی

گاهی نیاز است طرح یا عکس دلخواه شما، روی مدیایی به جز موارد متداول نظیر چاپ سولیت، چاپ بنر، چاپ استیکر و چاپ روی مش و یا چاپ پلات و لمینیت و … انجام شود. مثلا می‌خواهید تصویری از تابلوی نقاشی محبوبتان را روی بوم نقاشی (کنواس) داشته باشید. یا بخواهید تصویری از نزدیکان یا […]